Warzywa i owoce podczas transportu

Warzywa i owoce podczas transportu

201411Sie

Począwszy od pierwotnej produkcji do konsumpcji, w całym łańcuchu żywnościowym należy przedłużać trwałość wszystkich produktów spożywczych, głównie poprzez ich kontrolę.

Podczas transportu produktów świeżych, takich jak owoce i warzywa, wymagane są specyficzne warunki m.in. odpowiednia temperatura oraz optymalna wilgotność względna powietrza w pojazdach transportowych. Te wszystkie parametry determinują jakość produktów, a także wpływają na ich cechy organoleptyczne.

Poddanie warzyw i owoców działaniu zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, bądź też zbyt dużej lub małej wilgotności powietrza sprawia, że więdną lub gniją i nie nadają się już do spożycia. Z tego powodu bardzo ważnym jest, aby osoby odpowiedzialne za łańcuch przewozowy tych artykułów, czyli logistycy żywności, umiały dopasować temperaturę, wilgotność, ciśnienie, czas transportu i środki transportowe do wymagań stawianych przewozowi poszczególnych towarów żywnościowych.

Przewóz w kontrolowanej temperaturze to transport chłodniczy artykułów spożywczych w pojeździe izotermicznym (czyli z chłodnią o stałej, zadanej temperaturze). Takie środki transportu muszą posiadać agregaty, umożliwiające przewóz produktów spożywczych we właściwych warunkach sanitarnych i przewozowych, ponieważ pozwalają one na ustawienie oraz utrzymanie żądanej temperatury w zakresie od -30 °C do +30 °C. Przed samym załadunkiem, we wnętrzu przestrzeni ładunkowej należy doprowadzić do odpowiedniej temperatury oraz zachować wewnątrz możliwość cyrkulacji powietrza.

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na zahamowanie i uniknięcie psucia się artykułów żywnościowych podczas ich transportu jest ochrona przed mechanicznymi uszkodzeniami, poprzez zastosowanie odpowiednich opakowań oraz właściwych zabezpieczeń, jak również stały nadzór nad jakością stacjonarnych i mobilnych chłodni.

W kolejnych artykułach zostaną ukazane szczegółowe warunki transportu dla poszczególnych warzyw i owoców.

Zapraszam już wkrótce.

 

Komentarze

IREK
2014-08-11   18:05

Bardzo ważne czynniki wpływające na świeżość produktów poruszasz w tym artykule. Czekam na c.d

Maciej
2014-08-11   13:38

Bardzo ciekawy wpis. Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg artykułu.