Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Okołologistycznie Transportuj jabłka – na złość Putinowi

Transportuj jabłka – na złość Putinowi

Transportuj jabłka – na złość Putinowi

201425Sie

Pomimo ciężkiej sytuacji na polskim rynku sadownictwa związanej z rosyjskim embargiem, w poniższym artykule chciałabym przedstawić optymalne warunki dla transportu jabłek opierając się na ich właściwościach fizykochemicznych.

W Polsce jabłka są owocami o największej produkcji i dostępności trwającej cały rok. Dzięki nim, nasza dieta bogata jest w związki polifenolowe, które należą do silnych przeciwutleniaczy, mających wiele udowodnionych naukowo właściwości leczniczych.

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na wybór jabłek przez konsumentów jest ich wygląd zewnętrzny, właściwości sensoryczne oraz zdrowotne. Z tego właśnie powodu, tak istotny jest aspekt przewozu tych świeżych artykułów żywnościowych.

Jeśli chodzi o transport, owoce należą do szczególnie wrażliwych i wymagających towarów. Niewielki wzrost temperatury w trakcie przewozu może spowodować szereg niekorzystnych zmian. Owoc może zepsuć się z przyczyn mikrobiologicznych lub w wyniku brązowienia enzymatycznego (reakcja ta, następuje zwykle po skaleczeniu produktu lub innym mechanicznym oddziaływaniu, powodującym uszkodzenie komórek). Pod wpływem zmiany warunków, następuje również wysychanie oraz spadek samej wartości żywieniowej produktu.

tl_files/WSL_blog/inne_logistyczne/Fotolia_51440204_Subscription_XL_blog2.jpg

Poza aspektami klimatycznymi podczas transportu o tempie pojawienia się niepożądanych reakcji decydują również dostępność tlenu, dwutlenku węgla oraz produkcja etylenu przez poszczególne owoce. Jabłka należą do owoców wytwarzających bardzo wysoką ilość tego węglowodoru, czyli hormonu roślinnego stymulującego dojrzewanie owoców, a mianowicie powyżej 100 μl/kg-godz. w temperaturze pokojowej. Również one same wykazują wysoką wrażliwość na ten związek, co może powodować zbyt szybkie ich dojrzewanie, a w konsekwencji psucie.

Zalecana temperatura podczas załadunku i transportu świeżych jabłek przez okres 2-3 dni to od 3 °C do 15 °C, a od 5 do 6 dni od 3-6 °C, natomiast wilgotność względna powietrza powinna mieścić się w przedziale 90-95%. Bezpieczny okres dla transportu oraz przechowywania tych owoców powinien wynosić od 1 do 8 miesięcy, oczywiście w zależności od odmiany istnieją minimalne różnice.

Każdy logistyk żywności powinien mieć wiedzę nie tylko na temat samego transportu, ale również przeprowadzać analizę dotyczącą przewożonych produktów, w celu uniknięcia niepożądanych zmian oraz strat jakości.

 

Komentarze

IREK
2014-08-25   17:18

Pomijając bardzo merytoryczną treść,na sam widok tak pięknych i polskich jabłek aż ślinka cieknie :) chyba zjem dziś kilogram :)) Zachęcam wszystkich Polaków !!!