Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Naukowy punkt widzenia Wypadki w magazynach cz. 3 - Udzielanie pierwszej pomocy

Wypadki w magazynach cz. 3 - Udzielanie pierwszej pomocy

Wypadki w magazynach cz. 3  - Udzielanie pierwszej pomocy

201608Sie

Letnie miesiące to okres, w którym służby ratunkowe odnotowują zwiększoną liczbę wypadków o zróżnicowanym charakterze. Do pomocy wzywane jest ratownictwo wodne, górskie czy drogowe. Możliwości ratowników znacznie różnią się od tych, którymi dysponują szpitale. Przede wszystkim ratownicy nie mają pod ręką specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo na jednego ratownika niejednokrotnie przypada wielu poszkodowanych. Bywa, że warunki pogodowe są niesprzyjające, ofiary wypadku znajdują się w trudno dostępnych miejscach, a ratownicy chcąc udzielić pomocy poszkodowanym muszą narażać własne życie czy zdrowie. Podczas wypadków w kopalniach, na placach budowy, halach produkcyjnych czy w przestrzeniach magazynowych, zagrożenia są często nie mniejsze niż w wysokich górach albo podczas ratowania tonących z przerębla.

Wypadki, do których dochodzi w magazynach mają określoną specyfikę. Wyróżniają się pewnymi cechami na tle wypadków, do których dochodzi w innych miejscach. Spróbuję omówić najczęstsze z takich zdarzeń:

a) Przygniecenia – przez wózki widłowe, samochody ciężarowe, suwnice, przewrócone regały, rampy, bramy i inne. Udzielanie pomocy poszkodowanym w takich przypadkach wygląda następująco: Jeśli do wypadku doszło na naszych oczach to należy odsunąć od poszkodowanego przedmiot, który go przygniótł. Jeżeli ciężar jest duży (kilka ton), to warto zastanowić się czy zdejmując przedmiot nie pogorszymy stanu poszkodowanego. Może tak się stać szczególnie wtedy, gdy ciężar spoczywa na ważnych organach, takich jak wątroba, żołądek, ważne naczynie jak tętnica pachwinowa. W razie potrzeby warto zaopatrzyć przygniecionego w opaskę uciskową, która zatrzyma ewentualny krwotok wewnętrzny. W przypadku, gdy osoba została przygnieciona przez znaczny ciężar i pozostawała pod jego naciskiem dłużej niż 3-5 minut to nie należy zdejmować ciężaru, ponieważ można doprowadzić do tzw. zapaści. Podczas przygniecenia w pierwszej fazie dochodzi do zwiększenia ciśnienia w naczyniach. Po kilku minutach, organizm dążąc do samoregulacji, spróbuje wyrównać ciśnienie. Jeżeli ciężar nagle zostanie usunięty to ciśnienie automatycznie spadnie, doprowadzając często do utraty przytomności, która z kolei może okazać się fatalna w skutkach.

Wypadki w magazynach cz. 3

b) Upadki z wysokości i odpadnięcia (zawiśnięcia w uprzęży) – przede wszystkim poszkodowanego nie należy pochopnie ruszać po takim wypadku. Nie zmieniamy pozycji osoby poszkodowanej, jeśli jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Podczas upadku może dojść do uszkodzeń kręgosłupa, a ewentualna zmiana pozycji może się wiązać z ryzykiem przerwania ciągłości rdzenia kręgowego. Jedynymi odstępstwami od tej zasady są nagłe stany zagrożenia życia, takie jak np. brak tętna lub/i oddechu, masywny krwotok itp.
Odpadnięcie i zawiśnięcie w uprzęży wbrew pozorom jest również bardzo niebezpieczne. Warto, aby osoby pracujące z uprzężami miały podstawy IRATA[1] lub były przeszkolone w zakresie ratowania osób, które zawisły w uprzęży. Osobom po odpadnięciu należy stosunkowo szybko pomóc, ponieważ już po kilku minutach w nieprzystosowanych uprzężach bhp-owskich dochodzi do problemów z krążeniem krwi i w ostateczności do utraty przytomności, a nawet śmierci[2]

c) Pochwycenia przez maszynę – W magazynach mamy wiele maszyn: od wózków widłowych do przenośników taśmowych po suwnice. Każda z tych maszyn może pochwycić człowieka i podnieść go, przewrócić, zrzucić z wysokości lub uwięzić. W razie pochwycenia należy maszynę natychmiast wyłączyć. Po ocenie sytuacji należy podjąć decyzję, czy natychmiast uwolnić człowieka, a jeśli tak to w jaki sposób to zrobić (jeżeli pochwycony został podniesiony na znaczną wysokość, lub przygnieciony do ściany, podłoża lub innej części maszyny, należy działać bardzo ostrożnie i rozważnie).

d) Amputacje urazowe – Po amputacji należy założyć opaskę uciskową kilka centymetrów od miejsca przecięcia i najlepiej napisać długopisem lub flamastrem na skórze godzinę założenia opaski (będzie to nieoceniona wskazówka dla służb medycznych). [Uwaga! W przypadku ran ciętych stosujemy opatrunek uciskowy na ranie, a nie opaskę uciskową]. Co zrobić z odciętą kończyną? Owinąć w czysty opatrunek, następnie szczelnie zawinąć w folię i włożyć do zimnej wody. W przypadku, gdy dysponujemy płuczkami do oczu na pyły z solą fizjologiczną 0,9%, można odcięty kawałek ciała zanurzyć w takim naczyniu i przekazać służbom medycznym.

I jedna rada na koniec. Nie wkładajmy amputowanego palca do własnej kieszeni, ponieważ możemy znaleźć ów palec dawno po fakcie, w najmniej oczekiwanym momencie np. szukając drobnych na kawę z automatu. Co najgorsze, poszkodowany nie odzyska kończyny. Dobra rada - palec należy włożyć poszkodowanemu do kieszeni.

 

[1] IRATA  – specjalistyczne kursy dla osób pracujących  na wysokości z wykorzystaniem lin i uprzęży.

[2] Uprzęże alpinistyczne posiadają inne mocowania, szersze lepiej usytuowane, pozwalające na zmianę pozycji w uprzęży. Niestety rzadko które przedsiębiorstwo stać na zakup drogiego specjalistycznego sprzętu, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z różnic w sprzęcie i możliwości przetrwania po odpadnięciu.


Artykuł powstał we współpracy z firmą BHP Pankration, która specjalizuje się we wdrażaniu BHP w firmach.
Jakie elementy stanowią zatem zaplecze ratownika i zakładu pracy?
 

Komentarze

Alojz
2018-10-16   12:21

bardzo ciekawy artykuł nie tylko teoretyczny ale i praktyczny. na magazynach i na budowie mogą zdarzyć się różne wypadki. polecam tekst także: https://www.eporady24.pl/wypadek_na_budowie_pracownik_spadl_z_rusztowania,pytania,2,73,10749.html trochę inny punkt widzenia ale warto przygotować się na różne wypadki w pracy...

Bonifacy
2018-05-10   19:39

Uprzęże alpinistyczne nie są środkami ochrony indywidualnej. Pracodawca nie może nimi zabezpieczać pracownika przed upadkiem. Takie prawo.